سفارش تبلیغ
صبا

نظرمن

اصلاح قانون هدفمندی یارانه ها

پس از بحث و بررسی های زیاد در مجلس شورای اسلامی ، موضوع اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها که از طرف دولت بصورت یک اقدام نصفه و نیمه مطرح شده بود ، تا خرداد سال 1393 به تعویق افتاده و قرار بر اصلاح این قانون توسط دولت می باشد . اصلاح قانون هدفمندی یارانه ها از چند جهت حائز اهمیت بوده ، که نظر خودم را در رابطه با بعضی از موارد ارائه می دهم : 1 - موضوع هدفمندی یارانه ها با اقتصاد کلان کشور در ارتباط است و نمی توان با آن بطور یک جانبه برخورد کرد . در قانون هدفمندی یارانه ها موضوع دستمزد ها و مالیات و خط فقر و نرخ ارز دیده نشده و در قانون فوق برای افزایش هایی که در اثر این موارد ، باعث کاهش یا افزایش درآمدهای مردم می گردد فکری نشده و بعنوان مثال گفته نشده اگر درآمدکسی در سالیان آینده افزایش یابد دیگر نیازی به دریافت یارانه نداشته و یارانه او حذف خواهد شد . یا اگر بر اثر افزایش نرخ ارز درآمد کسی کاهش یافته ، دولت می بایست به فکر افزایش حقوق و دستمزد او بوده و نه اینکه به یارانه او بی افزاید . 2- انتهای زمان پرداخت یارانه در قانون هدفمندی یارانه ها دیده نشده و این موضوع باعث گردیده که مردم تصور کنند تا 100 سال آینده ، حداقل این پرداختها انجام خواهد گرفت ! در حالیکه با پایان یافتن تدریجی حذف یارانه ها نوبت به حذف تدریجی پرداخت نقدی و حتی غیر نقدی یارانه ها فرا خواهد رسید . بنابر این بهتر است موضوع زمان بندی در این قانون شفاف گردیده و ابتدا و انتهای آن برای مردم روشن گردد . 3- هدف اصلی هدفمند کردن یارانه ها کاهش مصرف در داخل و افزایش صادرات غیر نفتی از محل صادرات فرآورده های نفتی بوده که باعث کاهش وابستگی به خام فروشی نفت خام و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی می گردد . تاکنون از محل کاهش مصرف در داخل و کاهش واردات فرآورده های نفتی این موضوع تا حدودی تحقق یافته و لی هنوز به مرحله افزایش ارز آوری نرسیده ، که همین موضوع نیز در زمان تحریمها بیشتر به اقتصاد کشور فشار آورده است . تا جایی که همه از هدف اصلی اجرای این قانون غافل گردیده اند . بنابر این در اصلاح این قانون باید این موضوع شفاف گردد . 4- در حذف بعضی از دهکها می بایست خط فقر در جامعه مشخص گردد . البته در تعیین خط فقر می بایست هزینه مسکن محاسبه نشده و دولت از راه دیگری برای تامین مسکن اقدام نماید . در این صورت هزینه های خانوارهای شهری و روستایی شفاف تر شده و البته با توجه به وضعیت اقتصادی کشور ، به نظر حداقل می بایست 500 دلار در ماه را ملاک حداقل در آمد یک خانواده 4 نفری در نظر گرفته و پایین تر از آن را مستحق دریافت یارانه دانست . 5- وابستگی بودجه جاری کشور به صادرات نفت خام که طبق قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی می بایست حذف شود ، با دریافت سهم دولت از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و جایگزینی آن با درآمدهای نفتی قابل تحقق می باشد . لذا باید به این موضوع نیز در اصلاحیه قانون به دقت پرداخته شود . با توجه به مطالب بالا به نظر من هدفمندی یارانه ها جدای از سایر مسائل اقتصادی نبوده و دولت و مجلس باید بطور یکپارچه به این موضوع نگریسته و هدف اصلی از اجرای آن را ملاک عمل قرارداده و میزان اثر گذاری آن را در اقتصاد کشور مورد توجه قراردهند .


مرحله دوم هدفمندی یارانه ها

زمانیکه به دولت یازدهم می گویند : خیلی محافظه کار است و دلیلی هم برای اثبات گفته خویش نمی آورند ، کسی هم توجهی به این موضوع نکرده و بیشتر این موضوع را ، نگاه سیاست مدارانه دولت به مشکلات بر می شمرند . ولی با ارائه بودجه سال 1393 دولت خود به همه ثابت کرده که راه حلهای اقتصادی دولت تنها به کم کردن تورم خلاصه شده و در این راه فقط موضوع کاهش حجم پول ، تنها چاره ساز خواهد بود . بودجه سال آینده بسیار انقباظی بوده و حتی در تکمیل مرحله اول هدفمند کردن یارانه ها هم اقدامی دیده نمی شود . مثل این است که خود دولت هم به موضوع مذاکرات با 1+5 و گشایش در این موضوع هم اعتقاد چندانی نداشته و حتی حال و روز اقتصاد کشور را بدتر از چیزی که ما می بینیم ، می بیند . به نظر من اگر واقعا دید دولت زیاد به موضوع گشایش در روابط سیاسی با غرب هم خوب نیست ، حداقل باید از توانایی اقتصاد داخلی به نحو مطلوب استفاده نموده و حداقل رفاه را برای مردم ایجاد نماید . هم اکنون اگر دلار را 2500 تومان هم در نظر بگیریم ، میزان کل یارانه ای که باید آزاد شود ( اگر نخواهیم مرحله دوم را اجرا کنیم ) تا مرحله اول تکمیل شده و قانون هدفمندی یارانه ها را اجرا کنیم ، حداقل باید 80 هزار میلیارد تومان در بودجه می آمد ، تا نسبت 50 در صد سهم مردم و 30 درصد سهم تولید و 20 درصد سهم دولت اجرایی می گشت . اینکه دولت تنها 63 هزار میلیارد تومان را برای سال 93 ارائه داده اصلا جوابگوی مشکلات نبوده و تازه با این 80 هزار میلیارد تومان فقط یک سوم کل یارانه ها ( 240 هزار میلیارد با دلار 2500 تومان و 100 میلیارد دلار یارانه ای که باید آزاد شود ) آزاد میشد و برای دو سوم مابقی می توان در آینده تصمیم گرفت ( با توجه به نرخ دلار ) . اینکه مجلس نیز به دلیل کسری بودجه ناشی از پرداخت یارانه ها به مردم درآمد ماهی یک میلیون تومان را مبنای پرداخت یارانه در نظر گرفته و شاید برای بعضی این مطلب خیلی عجیب به نظر رسد ، به نظر من باید به نحوه تعیین هزینه یک خانوار شهری و روستایی توجه کرده و همه را با هزینه های شهر تهران مقایسه ننمود . طبق آمار حدود 70 درصد مردم در ایران مالک خانه مسکونی بوده و هزینه ای بابت آن پرداخت نمی نمایند . اصل موضوع آن است که 30 الی 40 درصد جامعه میزان دریافتی پایینی داشته و با پرداخت یارانه بیشتر به آنها می توانیم آنها را به خط فقر نزدیک کنیم . به هرحال اگر مجلس انتظار گشایش در فعالیتهای اقتصادی کشور راداشته و استفاده از توان داخلی را مدنظر دارد ، می بایست این نگاه محافظه کارانه را اصلاح نموده و بودجه ای در توان کشور ارائه نماید .


راهکارهایی برای اقتصاد ایران

مشاور رئیس جمهور در سخنانی به چالشهای پیش روی اقتصاد ایران پرداخته و عنوان داشته که در عمر 35 ساله انقلاب با چنین چالشهایی مواجه نبوده و نمی دانیم راهکار مناسب برای برون رفت از آن چیست ؟ البته در مطالب قبلی به در حال عبور بودن اقتصاد ایران از پیچ تاریخی اشاره کرده بودم . ولی به دلیل اینکه جناب مشاور نمی دانند که چه کاری برای عبور از این چالشها لازم است به راهکارهایی برای آن اشاره می کنم. چالش اول : رکود همراه با تورم : اقتصاد ایران از قبل از انقلاب به این موضوع دچار شده و همواره برای توسعه به چاپ پول پرداخته و به دلیل نبود عرضه کالاها و خدمات به همان میزان تورم های بالا همواره گریبانگیر کشور بوده است . در کنار تورم به دلیل نارسایی در سیاستهای پولی و مالی به همراه وجود تحریم های اقتصادی با رکود نیز مواجه شده و راهکار مناسب تعیین نرخ سود مناسب بانکی جهت کنترل حجم نقدینگی و افزایش وام دهی بانکها به صنایع در کنار افزایش حقوق کارمندان و کارگران به میزان تورم برای ایجاد تحرک در بازار می باشد . چالش دوم : کمبود منابع هدفمند کردن یارانه ها : برای جبران این کسری می بایست مرحله دوم را اجرا نموده و منابع حاصل از هدفمندی را طبق قانون مربوطه به نسبت 50 درصد مردم و 20 درصد دولت و 30 در صد صنایع تقسیم نمود . مرحله دوم آزاد سازی می بایست به میزانی باشد که پرداختی به مردم کمتر از میزان فعلی نباشد و حتی مقداری نیز بیشتر گردد . چالش سوم : سهام عدالت : خصوصی سازی از طریق واگذاری سهام به مردم راهکار خوبی بود که اجرا گردید و هم اکنون بیشتر پول اصل سهام از محل سود ان پرداخته شده و با رشد های اخیر بازار بورس نشان داده شده که سرمایه های مردم افزایش نیز یافته است . حال مردم منتظر دریافت سهام خود می باشند . ایجاد فرهنگ سهام داری بین مردمی که آشنایی با آن ندارند ، باعث خواهد شد تا مردم از فکر فروش آن گذشته و به نگهداری آن امیدوار باشند . در صورت آزاد سازی معامله سهام عدالت به میزان حجم معاملات بورس نیز افزوده شده و رونق بازار را به همراه دارد . چالش چهارم : یکسان سازی نرخ ارز : با توجه به اینکه تحریم های اقتصادی مشخص نیست تا کی ادامه داشته باشد و منابع ارزی مناسب نیز در کشور وجود ندارد صحبت از یکسان سازی بی مورد خواهد بود . دولت تنها باید به فکر افزایش صادرات غیر نفتی و کاهش وارادات باشد . افزایش نرخ ارز نیز به یکسان سازی منجر نشده و فقط تورم را افزایش خواهد داد . امیدوارم دولت در عبور از این پیچ تاریخی اقتصاد درست عمل کرده و با موفقیت آن را طی نماید .


حذف صفرهای پول ملی

با توجه به اهداف در نظر گرفته شده در بودجه سال 1393 اینگونه به نظر می رسد که در سال آینده اقتصاد کشور به مرحله ای از تثبیت خواهد رسید که حتی در صورت شکست مذاکرات هسته ای نیز مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد . بنابراین می توان انتظار داشت که طرح حذف صفرهای پول ملی برای ایجاد افزایش ارزش آن ، که از دولت قبل در حال پیگیری بود ، در سال آینده دوباره مورد بررسی قرار گیرد . به نظر من اگر حتی یک صفر از پول ملی کاسته شود و ارزش آن را ده برابر افزایش دهد ، ما را به نقطه شروع طرح یکسان سازی نرخ ارز در سال 1382 خواهد رساند و کاهش ارزشی را که در این ده سال اتفاق افتاد دوباره به عقب برگردانده و اعتباری مضاعف ازنظر روانی برای آن ایجاد خواهد کرد . حذف یک صفر می تواند تبعات کمتری نسبت به حذف سه صفر داشته و در نرخ گذاری کالاها و خدمات نیز کمتر ، خللی ایجاد خواهد کرد . البته همه به این موضوع واقف هستند که پول وسیله مبادله بوده و خود ارزشی ندارد ولی بار روانی افزایش تعداد صفرها و محدودیت های چاپ اسکناس های درشت تر از عواملی است که نیاز به اصلاحات را لازم می گرداند .


بودجه ای مدبرانه برای ایجاد امید

بودجه سال 1393 فردا سر وقت به مجلس شورای اسلامی ارسال شده و برنامه حداقل یکساله اقتصاد کشور و البته ارائه خط مشی دولت برای سالیان آتی ، برای مردم روشن می گردد . اهمیت بودجه آن قدری هست که بخواهیم بگوییم ، درصورت عدم تدبیر برای آن می تواند کلیه نتایج مثبت توافق هسته ای را بر باد داده و امید برای بهبودی وضعیت اقتصاد کشور را به نا امیدی تبدیل نماید . بودجه در سالیان گذشته از همه نظر دارای نقاط منفی زیادی بوده که در دولتهای نهم و دهم برای اصلاح آن قدمهایی برداشته شد که به شکست انجامید . وضعیت بد بودجه نویسی باعث شده که هر ساله با تورم های بالا در کشور مواجه بوده و طرحهای عمرانی با تاخیر همراه شود و کسری بودجه باعث افزایش نرخ ارز گردد . بودجه احتیاج به تدبیر دارد . به نظر من بودجه باید برای کاهش وابستگی به در آمد نفت به سهم دولت از هدفمندی یارانه ها بیشتر اتکا کرده و برای ایجاد تحرک در بخشهای تولیدی پیش بینی مناسب برای افزایش صادرات غیر نفتی را در نظر بگیرد . واردات را کاهش و نرخ بهره بانکی را برای کاهش تورم بیشتر در نظر بگیرد . طرحهای عمرانی و اثر بخشی آن در زندگی روزمره مردم نیاز به بازنگری دارد . بودجه شرکتهای دولتی و خصوصی سازی آنها و ... همه و همه اینها از مشکلات بودجه در سالیان گذشته بوده و در صورت عدم تدبیر در سالیان بعد نیز خواهد بود . بودجه ای برای ایجاد امید در مردم ، نباید انقباضی بوده و تورم زا نیز نباید باشد . بطور کلی کلید حل این مشکل باید با سیاست های درست اقتصادی به باز کردن آن همت گمارد . شاید امسال را برای ایجاد حماسه اقتصادی از دست دادیم ولی حداقل می توان به سال دیگر امید داشت .


ارائه سند مالکیت برای دریافت پلاک خودرو

آلودگی هوای شهرهای بزرگ و تراکم جمعیت درآنها باعث شده تا هر چند وقتی مسئولین و مردم به ارائه راهکارهایی جهت کاهش اثرات منفی این موضوع اقدام کنند . به عنوان مثال می توان یه انتقال کارکنان از شهر تهران به سایر شهرها و انتقال پایتخت سیاسی از تهران به مکانی دیگر اشاره نمود . به نظر من تمام این راهها با هزینه های هنگفتی که ایجاد می کنند در رسیدن به هدف با مشکل همراه است . ولی اگر برای صاحبخانه های شهرهای بزرگ دو پلاک خودرو برای همان شهر و با ارائه یک سند مالکیت ، بیشتر صادر نشود و برای مستاجرین نیز با ارائه اجاره نامه محضری پلاک دیگری به نام همان شهر صادر شود ، می تواند هم به آمار کنترل جمعیت در شهرها و جابجایی جمعیت کمک کند هم به تعداد صاحبخانه ها و مستاجرین و هم به تعداد خودروهای شهر و ... کمک نماید . این راهکار باعث ضایع شدن حقی برای ساکنین شهرها نخواهد شد ولی به دریافت آمار صحیح از جمعیت و نقل و انتقال آن و میزان خانه های مورد نیاز و تعداد خودروها منجر خواهد شد . البته شاید در آینده بتوان برای موتورسیکلت ها هم همین کار را انجام داد . به هر حال داشتن آمار از ساکنین یک شهر بهتر می تواند برای برنامه ریزان شهری جهت ارائه راهکارهایی که زندگی شهری را بهتر کند ، به کار آید .


توسعه ، بدون تورم

یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری برنامه اقتصادی خود را توسعه بدون تورم عنوان داشته است . وی با توجه به قیمت ارز از سال 1332 تاکنون یکی از اثرات توسعه در این سالها را کاهش ارزش پول ملی دانسته و عنوان می دارد : در پایان 4 سال ریاست جمهوری من قیمت ارز را با قیمت کنونی آن مقایسه نمایید ، اگر کاهش داشت من موفق بوده ام و اگر افزایش داشت ، ناموفق ! البته پیشنهاد بدی نکرده ، ولی معمولا موضوع کاهش ارزش پول کشور ما ربطی به افزایش توسعه ما نداشته و تا زمانی که میزان صادرات ما نسبت به واردات بیشتر بوده نرخ ارز هم افزایش زیادی نداشته و اگر اکنون نیز افزایش داشته به خاطر کاهش درآمدهای ارزی بوده است و ایشان بهتر بود راهکار افزایش صادرات غیر نفتی و نقل و انتقال آن را در برنامه خود می گنجاند . البته انتظار از سایر کاندیداها هم درارائه برنامه خودبه همین گونه است .


ما می توانیم ...

شعار ما می توانیم از بدو پیروزی انقلاب اسلامی جهت سازندگی کشور مورد استفاده قرار گرفته است . بیشترین مورد کاربرد آنهم در ساخت و ساز و تولید بوده است . ولی تاکنون از این کلمه جهت استفاده در علوم انسانی استفاده نشده است . مثل : مدیریت ، اقتصاد ، سیاست ، فرهنگ و .... به نظر من در سال 1392 که به سال حماسه اقتصادی و حماسه سیاسی مزین شده ، شعار ما می توانیم کاربرد بسیار زیادی می تواند در این علوم داشته باشد . اقتصاد کشور از نظر سازندگی تاکنون پیشرفت های خوبی داشته و دربیشتر زمینه ها به خود کفایی رسیده و برای همین هم رشد اقتصادی کشور کند گردیده است . ما هم اکنون احتیاج به یک تحول اساسی در زمینه علوم انسانی داریم تا بتوانیم از این ظرفیت ها برای افزایش کیفیت رشد  استفاده کرده تا رشد را تبدیل به توسعه نماییم . ما می توانیم اقتصاد کشور را متحول کرده تا صادرات افزایش یافته و وابستگی به نفت قطع گردد . ما می توانیم مدیریت را متحول کرده تا زمینه حضور بخش خصوصی در اقتصاد فراهم شده و دولت به کار اصلی خود یعنی نظارت و سیاست گذاری بپردازد . ما می توانیم فیلمهای سینمایی و سریال هایی با مخاطب جهانی داشته و زمینه صدور انقلاب را فراهم کنیم . ما می توانیم در انتخابات رئیس جمهوری را انتخاب کنیم که دارای بیشترین خصوصیات خوب باشد . ما می توانیم در زندگی خود به کیفیت زندگی بیشتر بپردازیم تا میزان طلاق کمتر شود . ما می توانیم ...